Jaka klatka dla szczura? Krótki przewodnik

Jaka klatka dla szczura? Krótki przewodnik

Jeśli planujesz przygarnąć szczury domowe, jednym z najważniejszych pytań, jakie musisz sobie zadać, jest: jaka klatka dla szczura będzie odpowiednia? Szczury to wyjątkowo inteligentne i aktywne zwierzęta, które mają swoje konkretne potrzeby. Właściwy wybór klatki ma ogromny wpływ na ich zdrowie, dobrostan i zachowanie.

Klatka dla szczura? Szczury są zwierzętami stadnymi

Zanim przejdziemy do konkretów, warto przypomnieć, że szczury są stadne – nie powinno się trzymać pojedynczego osobnika. Minimalna liczba to dwa szczury, ale im więcej (z rozsądkiem!), tym lepiej. Oznacza to również, że klatka dla dwóch szczurów musi zapewniać odpowiednio dużo przestrzeni.

Klatka dla szczura – wymiary mają znaczenie

Najlepszym wyborem dla stada od dwóch do czterech szczurów jest klatka o wymiarach około 80x50x80 cm (długość x szerokość x wysokość). Takie wymiary pozwalają na urządzenie wnętrza z poziomami, kryjówkami i miejscami do wspinaczki. Choć szczury często przebywają poza klatką, ich dom powinien zapewniać możliwość aktywności i zabawy również wtedy, gdy pozostają zamknięte.

Wiele osób zastanawia się, czy klatka dla chomika nadaje się dla szczura. Niestety, odpowiedź brzmi: nie. Klatki dla chomików są zwykle niskie i nie oferują możliwości wspinania się – co jest niezwykle ważne dla szczurów. Klatka dla chomika sprawdzi się u gryzoni preferujących bardziej „płaskie” środowisko. Może być jednak dobrym wyborem dla szczurów starszych, mających duże problemy z poruszaniem się.

Jak urządzić klatkę dla szczurów?

Urządzanie klatki może być świetną zabawą! Wbrew pozorom nie trzeba wydawać fortuny, by stworzyć atrakcyjne i funkcjonalne środowisko. Plastikowe durszlaki, kuchenne tacki, tunele z kartonu czy sznurky do wspinania – prosto, tanio i skutecznie! Oto kilka elementów, które powinny się znaleźć w dobrej klatce dla szczura:

  • Poziomy i półki – zwiększają powierzchnię użytkową. Unikaj jednak drewnianych elementów, które łatwo chłoną mocz i zapachy. Jeśli zdecydujesz się na drewno, zabezpiecz je bezpiecznym dla dzieci środkiem impregnującym.
  • Hamaki – szczury je uwielbiają! Możesz kupić gotowy od rękodzielników lub wykonać własny np. z nogawki starych spodni.
  • Kryjówki (rury, domki itp.) – szczury cenią sobie możliwość schowania się. Jednak nie przesadzaj z ilością. Zbyt wiele kryjówek ogranicza przestrzeń do ruchu.
  • Poidełko – zamiast miski na wodę (która szybko się brudzi), lepiej sprawdzi się klasyczne poidełko. Dobrym pomysłem jest więcej niż jeden pojnik.

Miska na jedzenie nie jest konieczna – szczury bardzo lubią wyszukiwać jedzenie w ściółce.

Klatka dla dwóch szczurów – jak zapewnić komfort?

Urządzając klatkę, kieruj się zasadą równowagi między atrakcjami a przestrzenią do poruszania się. Szczury potrzebują ruchu, wspinaczki i eksploracji – ich środowisko nie może być zagracone. Regularnie zmieniaj układ wyposażenia, by zapobiec nudzie. Uwzględnij jednak bezpieczeństwo – ciężkie przedmioty nie powinny stać na górze klatki, skąd mogą zostać łatwo zrzucone. Urządzaj też klatkę w taki sposób, by ograniczyć ryzyko upadku szczura z wysokości.

Pamiętaj też o utrzymaniu czystości. Zbyt dużo elementów w klatce może utrudnić sprzątanie. Przemyślany układ pozwala szybko usuwać zabrudzenia i dbać o higienę. Wybierając klatkę, zwróć uwagę na rozmiar drzwiczek. Małe bramki utrudniają manewrowanie ręką w klatce i sprzątanie. Na rynku są dostępne klatki np. ze zdejmowaną górą. Patrz również na rozstaw prętów – optymalny to 1,5 cm. Przy rozstawie większym niż 2-2,5 cm mniejsze szczury mogą wybrać się na wycieczkę 🙂 Wówczas taką klatkę należy dodatkowo osiatkować.